Czym jest Przemysł 4.0?

Industry 4.0 czyli czwarta rewolucja przemysłowa, która cały czas trwa i rozbudowuje swoje możliwości, okazała się najszybciej wprowadzającą zmiany rewolucją od zarania dziejów. Niespotykane tępo zmian oraz bardzo obiecujące prognozy i wizję gospodarki stawia Industry 4.0 w szczególnie pozytywnym świetle. W praktyce, czwarta rewolucja przemysłowa, to przede wszystkim szeroko pojęta automatyzacja np. produkcji, jak również wcześniej niespotykana- sztuczna inteligencja AI, która obecnie ma zastosowanie w wielu dziedzinach życia, nie wspominając o przemyśle. Nowością wprowadzoną podczas ery przemysłu 4.0, która zasługuje na szczegółową analizę, jest pojęcie IIoT ( ang. Industrial Internet of Things). Jest to podkategoria popularnego pojęcia jakim jest sam Internet Rzeczy (IoT). Przemysłowy Internet Rzeczy to kluczowa technologia ery digitalizacji. Streszczając to połączenie maszyn, automatyzacji, czujników i komunikacji z człowiekiem, w sposób który pozwala nam na szybsze i w większym zakresie zwiększenie wydajności, produktywności ale również komunikacji zarówno z maszyną jak i klientem w celu zaoferowania obsługi na najwyższym poziomie..

Zatem Industry 4.0 jest to koncepcja syntezy świata rzeczywistego maszyn produkcyjnych, człowieka, ze światem wirtualnym Internetu i technologii informacyjnej, dotycząca wprowadzania automatyzacji produkcji, wymiany i przetwarzania danych a także wdrażania nowych technologii. Połączenie wszystkich czynników produkcji, od człowieka przez maszyny do systemów IT, pozwala na pełną wirtualną komunikacje co pozwala na tworzenie, analizę i wykorzystanie dużej ilości danych.

Integracja inteligentnych maszyn, systemów i technologii pozwoliła na wypracowanie optymalnej komunikacji między tymi systemami. Przepływ informacji realizowany jest w pionie: dane pochodzące z komponentu trafiają do działu IT przedsiębiorstwa, następnie po analizie trafiają z powrotem do komponentów. Druga ścieżka wykonywana jest w poziomie i realizowana jest pomiędzy inteligentnymi maszynami a odpowiednio skonfigurowanym, zazwyczaj opartym na modelu, systemie produkcyjnym firmy. Dzięki temu narzędzia produkcyjne zazwyczaj są w stanie same modyfikować swoje parametry a zatem też działanie.